Güneş Enerjisinde Doğru Bilinen Yanlışlar 2023

Güneş Enerjisinde Doğru Bilinen Yanlışlar 2023

Güneş enerji santralleri (GES), yüksek hızda talep ve popülerliğini artırırken eksik veya hatalı bilgiler nedeniyle bazı doğru bilinen yanlışlar da ortaya çıkıyor. Bu haftaki yazımızda güneş enerjisinde doğru bilinen yanlışları derledik.  

Güneş Panelleri Çatıya Zarar Verir mi?

GES, elbette çatı üzerine yapılacaksa bir yük olarak binaya eklenmiş oluyor. Diğer yandan bu bir sistem olduğu için sadece panel değil, taşıyıcı konstrüksiyon ve diğer bağlantı elemanları ile beraber kuruluyor. Dolayısıyla GES kurulumu öncesinde çatı ve bina için teknik projelendirme yapılarak gerekli sayıda panelin nasıl montajı yapılacaksa belirleniyor.

Doğru EPC firması, doğru projelendirme ve imalatı gerçekleştirdiğinde çatıya herhangi bir zarar verme şansı asla yoktur. Eğer bir GES’in çatıya zarar vermesi söz konusu olduysa bu yapan firmanın/ekibin hatasından kaynaklıdır.

Güneş Panelleri Zararlı Manyetik Alan Yaratır mı?

Güneş panelleri ve sistemi, her cihaz gibi bir manyetik alan yaratır. Ancak binada, çevrede var olan elektronik cihazlar ve/veya insanları etkileyecek ölçüde bir manyetik alan kapasitesi bulunmaz. Dolayısıyla evinizde bulunan herhangi bir elektronik cihazın, bu anlamda hayatınıza etkisi ne kadarsa güneş panellerinin de o kadardır.

GES, Sanayi Çatılarında Yangın Riski Oluşturur mu?

Öncelikle GES’in kendi başına ne çatıda ne de kurulduğu başka bir alanda yangın riski oluşturmadığını belirtelim. Bir önceki blog yazımızda değindiğimiz EPC firmasına sormanız gerekenler arasında mühendislik ekibi ve niteliği de yer alıyordu. Bu anlamda kurulumu gerçekleştiren firmanın mühendis – uygulama ekibinin çatıda genel yangın önlem ve prosedürlerine uygun imalat gerçekleştirmesi gerekir.

Bunun yanında özellikle sanayi çatılarında bakır kablo kullanılması, en az 7 cm. yükseklikle panel altı hava sirkülasyonu sağlanması, projede yangın kaçış ve söndürme alanlarının bırakılması gibi teknik detaylara da uyulması gerekir.

Güneş enerjisinde doğru bilinen yanlışlar hakkında daha detaylı bilgilere Güneşle Entegre Sohbetler’in 5. Bölümünü şuradan izleyerek ulaşabilirsiniz.

Keşiften devereye alma ve bakım – onarım süreçlerine kadar anahtar teslim EPC hizmeti için şimdi bizimle iletişime geçin. Şimdi Güneşle Entegre olma zamanı.

Paylaş