Güneş Enerji Santrali Ürün ve Uygulama Garanti Süresi Nedir?

Güneş Enerji Santrali Ürün ve Uygulama Garanti Süresi Nedir?

Güneş enerji santraline dönük talep ve buna bağlı olarak hem üretim hem de uygulama yönünden arz sürekli artarken garanti sürelerinin ne kadar olduğu da merak ediliyor. Güneş enerji santrali, yalnızca ürünlerin bir araya getirilmesi değil onların kurulu bir sistem halinde devreye alınması ile tamamlandığı için bu konuyu malzeme ve uygulama olarak ayrı ayrı ele almak gerekir. Güneş enerji santrali konusunda ürün ve uygulama yönünden garanti süresi nedir sorusuna buna göre yakından bakalım.

Güneş Enerji Santrali Bileşenleri Garanti Süresi

 Öncelikle Güneş Enerji Santrali (GES) bileşenlerini hatırlayalım. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Güneş Paneli
  • İnvertör
  • Kablolar
  • Konstrüksiyon Malzemeleri
  • Elektrik Bağlantı Elemanları

Bu ürün başlıkları arasında enerjinin toplanıp dönüştürülmesini sağlayan ana elemanların güneş paneli ve invertör olmasından hareketle bu malzemelerin garantileri de sistem açısından büyük önem arz ediyor.

Güneş panellerinde verilen garanti süreleri bugün 10 yıldan 30 yıla kadar değişiyor. Bu noktada verilen garantinin neye tekabül ettiğini anlamak önemli. Burada bahsedilen üretici tarafından sunulan performans garantisi. Performans ise panelin güneş ışınlarını elektrik akımına çevirmesi anlamına geliyor. Bu noktada performansın verilen garanti süresi boyunca kabul edilebilecek hesap ve tasarıma uygun seviyede devam etmesi gerekiyor. Mevcut teknolojiye sahip güneş panellerinin geçmişi de o kadar uzun bir süreye sahip olmadığı ve bununla beraber bilimsel bir ispata ihtiyaç olduğu için garanti süreleri, laboratuvar ortamında yapılan “Yıprandırma Testi” sonuçlarına göre verilmelidir. Entegre Solar’ın kullandığı 30 Yıl üretici performansına sahip paneller gibi üretici tarafından bu test sonuçlarının ürünün teknik föyünde yer alması gerekir.

İnvertör, diğer adıyla evirici ise panelden gelen doğru akımı, ev ve işyerlerinde kullanılabilen alternatif akıma çevirir. İnvertör garanti süresi de yine performans bazında 5 yıl ila 12 yıl arasında değişmektedir. Güneş enerji santralinin diğer elemanları olan kablo, elektrik bağlantı elemanları ve konstrüksiyon malzemelerinin de performans garantileri, üreticiye göre 2 ila 5 yıl arasında değişmektedir.

Güneş Enerji Santrali’nde Uygulama Garantisi ve EPC Firması

Yukarıda saydığımız garanti süreleri, malzemelerin kendi performansları ile ilgili. Bu performansların karşılığının alınması için ürünlerin mühendislik ve uygulamalarının doğru gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu işi yapan uygulayıcı firmalara ise EPC firması adı veriliyor. EPC nedir sorusunun yanıtı da İngilizce “Engineering, Procurement, Construction” baş harfleridir.  Yani EPC  firması, “Mühendislik, Tedarik ve İmalat” anlamında projelendirmeden son devreye almaya kadar anahtar teslim taahhüt işi yapan firma demektir. Çatı ya da arazinize kuracağınız güneş enerji santralinin garantisinde bu anlamda en önemli kısım, EPC firmasının vereceği garantilerdir. Çünkü ürünlerin garanti süreleri, ancak EPC firmasının işe ait vereceği garanti ile bir anlam kazanır.

EPC firmasının projenize uygun yapacağı tasarıma ait sözleşmenizde belirteceği hususlar, devreye alma sonrasındaki bakım ve onarım süreçlerini de dahil etmesi, All-Risk sigortası, şirket geçmişi ve referansları ile projenin ne kadarlık bir üretim gücüne sahip olduğuna dair vereceği garantiler, GES garanti süresi ne kadardır sorusunun esas yanıtını oluşturmaktadır.

Entegre Solar, güneş enerji santrallerinde en az iki yıl, santralinizin üreteceği elektriği aylık bazda da ne kadarlık bir elektriğin üretileceği konusunda size garanti vermektedir. En az iki yıllık üretilecek elektriğin garantisine dair konular sözleşme ve anlaşma şartlarında işvereninin talepleri doğrultusunda arttırılabilmektedir.

Güneş enerji santrali garanti süresi hakkında daha detaylı bilgiler almak için şuradan videomuzu izleyebilirsiniz.

Siz de 30 yıl üretici performans garantili paneller ve üst kalite bileşenlerle güneş enerji santrali kurulumunda net performans garantileri sunan ve devreye alma sonrası bakım ve onarım hizmetini de dahil eden bir EPC firması olan Entegre Solar ile şimdi iletişime geçebilir ve Güneşle Entegre olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Paylaş