EPC Firmasına Sormanız Gereken Sorular

EPC Firmasına Sormanız Gereken Sorular

Güneş enerji santrallerinin kurulumunu yapan firmalara EPC (Engineering – Procurement – Construction) firması deniliyor. Türkçe karşılığı olarak projelendirmeden tedarik ve teslime kadar taahhüt firması diyebiliriz. Dolayısıyla çatınıza ve/veya arazinize bir güneş enerji santrali yaptırmak istediğinizde sizin muhatap alacağınız ve en çok dikkat etmeniz gereken kurum EPC firması.
Bu yazıda “Bir EPC firmasına sormanız gereken sorular” başlığını sizler için derledik.

Hangi Marka ve Menşeli Ürünler Kullanıyor?

Güneş enerji santralinin ürün bileşenlerinde en büyük payı güneş paneli ve invertör aldığı için öncelikle firmanın hangi marka ve modelde panel ve invertör kullandığını sormanız gerekir. Bu ürünlerin üretici performans garantisi, firmanın tedarikini proje bazında mı yoksa üreticilerle yaptığı anlaşmalara göre stoklayarak mı gerçekleştirdiğini öğrenmeniz önemli. EPC firması, size kullandığı markaları sunarken daha önce bu markalarla gerçekleştirdiği projeleri de sunmalı.

Half-cut mono kristal siyah renkli paneller, günümüzün en ileri teknolojisine sahip olduğu paneller olduğu için EPC firmasından kullanacağı panellerin teknik föylerini isterken bu tür teknik detaylarını da istemelisiniz. Ayrıca kullanacağı doğru akım (DC) ve alternatif akım (AC) kablo markalarını ve bunların da garanti sürelerini belgeleriyle beraber talep etmelisiniz.

Bölgenizde İş Yapma Kabiliyeti

Söz konusu EPC firması, daha önce bulunduğunuz şehir ya da daha geniş anlamda bulunduğunuz bölgenin coğrafi koşullarında iş bitirme yapmış mı? Ülkemizden örnek vermek gerekirse Karadeniz Bölgesi’nin Güneydoğu Anadolu’dan, Ege Bölgesi’nin Doğu Anadolu’dan ciddi anlamda coğrafi ve iklim özellikleri farklılıkları olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bulunduğunuz bölgeyi iyi tanıyan bir ekip, doğru tasarımı gerçekleştirecektir.

EPC firmasının bölgenizde iş yapma kabiliyetinin bir diğer önemli kısmı da yasal izinler ve mevzuat ile ilgilidir. Projenin gerçekleştirileceği lokasyona bağlı olarak alınacak izinler ve takip edilecek süreçler için ilgili resmi ve özel kurumların onay süreçlerini bilen firmalar, projenizi daha hızlı ve sağlıklı ilerletecektir.

Mühendislik Ekibi

Karşınızda yer alan güneş enerjisi EPC firmasının en önemli özelliği mühendisliktir. Bu nedenle doğru mühendislik ekibine sahip olup olmadığını denetlemeli, gerekirse yerinde ziyaret ederek bilgi almalısınız. Aynı şekilde mühendislik ekibinin daha önce tasarımını yaptığı sizin projenize benzer işleri de sorabilirsiniz.

Taslak Proje ve Üretim Değerlerine Garanti

Anlaşma sürecinde EPC firmasının size sunması gereken en önemli veri, fizibilite, taslak proje ve santralinizin üretim değerleridir. Çatı veya arazide panellerin yerleşim planından santralin kurulu gücünün ay bazında üretim değerlerini size sunmalı ve bu raporun da altına imzasını atarak taahhüt vermelidir.

Önceki İş Deneyimleri ve Belgelendirme

Yukarıda değindiğimiz bir EPC firmasında olması gereken özellikler, size firma tarafından sunulabilir. Ancak siz, firmanın beyanlarını hem firmanın kendisinden hem de önceki müşterilerinden teyit etmelisiniz. EPC firması, size önceki işlerine ait iş bitirme belgelerini sunmalı. Bununla beraber siz de bu müşterilerle görüşerek ve projeleri yerinde görerek taahhüt edilen üretim değerlerinin sağlanıp sağlanmadığını denetleyebilirsiniz.

Yaygın Şube ve Servis Ağı

Bir güneş enerji santrali kurulumu tamamlanıp devreye alındıktan sonra belli periyotlarda bakım ve olası arızalar için onarıma ihtiyaç duyar. EPC firması ile yapacağınız sözleşme, mutlaka devreye alma sonrası bakım ve onarımı kapsamalı ve bunların hangi koşullarda geçerli olduğu sözleşmede açıkça yazmalıdır. Buna ilave EPC firmasının bölgenizden sorumlu bir şubesi ve burada yeterli teknik personele sahip olup olmadığını da en baştan öğrenmelisiniz.

EPC firmasına sormanız gereken sorular hakkında daha detaylı bilgilere Güneşle Entegre Sohbetler’in 4. Bölümünü şuradan izleyerek ulaşabilirsiniz.

Keşiften devereye alma ve bakım – onarım süreçlerine kadar anahtar teslim EPC hizmeti için şimdi bizimle iletişime geçin. Şimdi Güneşle Entegre olma zamanı.

Paylaş