Güneş Enerjisi İle Ürettiğim Elektrikten Nasıl Kazanç Sağlarım?

Güneş Enerjisi İle Ürettiğim Elektrikten Nasıl Kazanç Sağlarım?

Halk arasında güneş panelleri olarak geçen fotovoltaik panellerle kurulan enerji üretim sistemlerine güneş enerjisi sistemleri adı veriliyor. Güneş enerjisi sistemleri (GES) ise enerji kaynağı olan güneşle temasın olduğu ve uygun alanlarda kurulabiliyor. Bunlardan biri de akla ilk gelen çatı üzerine kurulan sistemler. Çatı GES olarak geçen sistemlerin mesken konutlar da dahil kullanımı, dünyanın her yerinde hızla artıyor. Bu sistemler sayesinde mülk sahibi olan kişiler, kendi elektriklerini kendileri üretme imkanına sahip oluyor. Bununla beraber üretilen fazla elektriğin de satılması bir diğer merak edilen konu. Ülkemizde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından yapılan düzenleme ile artık bu mümkün. Bu yazımızda güneş enerjisi ile ürettim elektrikten nasıl kazanç sağlarım sorusunu soran kişilere güncel bir yanıt vermek istedik.

Lisanssız Elektrik Üretimi Nedir?

Öncelikle GES konusunda sıkça karşınıza çıkacak “Lisanssız elektrik üretimi” terimi nedir ona bakalım. Ülkenin ya da büyük tesislerin enerji ihtiyacını karşılama amaçlı devletin ilgili kurumunun izni ve kontrolünde gerçekleşen enerji üretim faaliyetleri, anlaşmalar dahilinde lisanslı olurken özellikle işletmelerin ve bireysel abonelerin kendi elektriğini üretmeleri için kurulan küçük çaplı enerji üretim sistemlerinin üretimine lisanssız elektrik üretimi adı veriliyor.  Bu sayede bir şirket kurmadan üretime geçebiliyorsunuz. Bunun en kısa ve pratik yolu da Güneş Enerjisi Sistemleri.

Siz de fabrikanıza, oturduğunuz konutun çatısına ya da arazinize kuracağınız sistemlerle hem kendi ihtiyacınız olan elektriği üretebilir hem de fazlasını dağıtım şebekesine verebilirsiniz. Bu konuda daha önce web sitemizde Mevzuatlar bölümünde yer verdiğimiz “Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği” yazısından ilgili kısım şöyle:

“Ön lisans ve lisans alma yükümlülüğünden muaf olan yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üreten gerçek veya tüzel kişilerin ihtiyaçlarının üzerinde ürettikleri elektrik enerjisinin sisteme verilmesi hâlinde söz konusu elektrik enerjisi, ilgili görevli tedarik şirketi aracılığı ile YEKDEM kapsamında değerlendirilir.”

Bu konuda yürürlükte yer alan mevzuat, hem konutlar hem de endüstriyel tesisler için teşvik edici bir durumda. Yine sitemizde “Mevzuatlar” kısmında yer alan 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunun-Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği yazısında da detaylarını bulabileceğiniz bu teşvik yaklaşımında aşağıdaki ifadeler, durumu özetler nitelikte:

 “…lisanssız elektrik üretimi ile tüketicilerin kendi ihtiyacını üretmesi amaçlanmaktadır. Bu minvalde elektriğe ihtiyacı yüksek olan abonelerin bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile sınırlı olmak kaydı ile mevcut mevzuatta yer alan üretim tesisi üst sınırından istisna olarak üretim tesisi kurabilmesi ve bu tip tesislerde anlık olarak ihtiyaç fazlası oluşması halinde bunu sisteme verebilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.”

 

Kimler Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretebilir?

Bu sorunun yanıtı oldukça basit, elektrik aboneliği olan özel ve tüzel kişiler. Zaten bir meskende konaklıyorsanız ya da bir işletme sahibi iseniz elektrik aboneliğiniz olmak zorunda. Buna ilave olarak yeni alınan kararla GES kurulumu için gereken “Belediye imar süreçleri” de kaldırıldı. Böylelikle çatınıza GES kurmak için yapmanız gereken başvurularda da belediyelerden kurulum izni alma zorunluluğu artık yok. Üstelik 2 yıllık kiracılar da başvuru yapabiliyor. Güneş enerjisi sistemi kurulumu yapan firma ile anlaşma sonrası, oldukça kolaylaştırılan izin sürecinden sonra aboneliğiniz üzerinden üretiminiz sisteme tanımlanıyor ve her ay ürettiğiniz fazla enerji hesaplanarak sistem tarafından ilgili birim fiyattan satın alınıyor. Üretmiş olduğunuz enerjiyi siz de uygulama üzerinden saatlik yıllık ve aylık olarak takip edebiliyorsunuz. Böylelikle hem elektrik faturası ödemiyor üzerine de para kazanmış oluyorsunuz.

Şimdi siz de çatınızdan ne kadar enerji üretebileceğinizi şu linke tıklayarak hemen hesaplayın ve Entegre Solar kalitesi ile Güneşle Entegre olmak için başvurunuzu yaparak güneşten kazanın.

Paylaş